Városi farm

Hogyan tovább a nyár közepén?- Nyaralás vagy másodvetés?

orsi_kertje-019-IMG_1654 Szerintem a kertészkedésnek megvan a maga ciklusa, legalábbis az e  enyémnek biztosan: a tél végén már alig várom, hogy kitavaszodjon:  tervezek és magokat veszek (szörnyű mennyiséget:) és már az első február  végi tavaszban túrom a földet, borsót vetek és ellenőrzőm (naponta  többször is!!!) az ősszel elduggatott hagymáimat. A tavasz a  leginspirálóbb és a leggyönyörűbb, folyamatos kertben levésre csábít: az  elvetett magok, elültetett palánták egymással versenyezve, szinte óráról  órára látványosan növekednek és csodás zöldekben pompázik az egész  kert.

Májusban aztán megkezdődhet “szüret” és a hónap végén már ki is szedjük az utolsó borsókat, letépkedjük a saláta leveleket és kihúzkodjuk a felmagzott spenótokat. Ilyenkor még tart a lendület, a piac vagy a saját üvegház:) telis-tele palántákkal, nem nehéz  újra telepíteni az egész kertet, jöhet a paradicsom, a padlizsán, paprikák (az idén nálam rengeteg chili) és most először olyan érdekességek is, mint az okra vagy a földi mandula. Meglátjuk mire megyek velük:) 

Júniusra teremnek a tökfélék, boldogíthatjuk vele a családot, barátokat és egyéb üzletfeleket:), éppen most szedtem fel a csodás pöttyös és a lila krumplit, elfogyott az összes mangoldom, kivéve amiket magnak hagytam meg és végüket járják már a  pálmafa alakú kelkáposztáim is. 

orsi_kertje-022-IMG_1668

 Ráadásul a nyár közepi hőségben nem túlságosan hálás dolog  kertészkedni, így a júliusi napi rutin nálam a következő: gazolás, kapálás,  face lifting metszőollóval (persze csak a növényeken:) reggel 6.00-tól fél  9-ig, majd kivárás a lakásban este 6-ig (még szerencse, hogy a Tour de  France-t napjában kétszer is ismétlik!!). Estefelé aztán újra  kimerészkedem (sajnos a szúnyogok is!) és következik a maratoni öntözés  sötétedésig.

Nem könnyű kitalálni, hogy éppen a júliusi kánikulára kiürült ágyásokba mit is ültessen az ember lányak? A kertészeti könyvekben található klasszikusokkal (salátafélék, spenót, cékla, retkek) az a baj, hogy általában nem a  mi éghajlatunkon kertészkedők javasolják őket, hanem a hűvösebb, csapadékosabb nyarakhoz szokott angol és német kertészek, így ha ezeket a magokat a nyár közepén elvetjük, a friss növénykék rendszerint csak sínylődnek, felmagzanak, de semmiképpen sem produkálják a tőlük tavasszal megszokott lendületet és harsogó zöld leveleket:((

Akkor mit tegyünk? Az egyik lehetőség, hogy türelmesek vagyunk. Úgyis elutazunk két hétre nyaralni és a jószándékú ismerősünk a felét elfelejti annak megöntözni, amit rábíztunk:)) Örülünk a pirosodó paradicsomoknak, gömbölyödő padlizsánoknak és a túlon túl is gyorsan növő uborkáinknak. Rendbe szedjük a kiürült ágyásokat és a magvetéseket az augusztus 20-ai, a Balatonról és egyéb fesztiválokról mindenkit hazazavaró, menetrend szerinti esős napokra és az azt követő hűvösebbekre időzítjük. A jó esetben október végéig is kitartó őszi nyárban újra csodák történnek: szedhetjük a friss retket (én ilyenkor a fehér, jégcsap változatot vetem), a spenótot (ha enyhe a tél át is telel) és a salátákat.

Ha azonban nem hagy nyugodni minket az üresen tátongó földdarabok látványa (sajnos  én is , fogadkozásaim ellenére ez utóbbi típusba tartozom:)), akkor lehet próbálkozni: céklával, mangolddal, spenóttal, a saláták közül rukkolával érdemes a tapasztalataim szerint, a kert árnyékosabbik részén, számolva az elhagyhatatlan öntözéssel és talajtakarással. Ha találunk, vásárolhatunk még káposztaféléket a piacon: kelbimbót például és kiültethetjük, szépen fog teremni még a fagyok után is. Van olyan ismerősöm, aki ilyenkor vet krumplit és novemberben vajas-petrezselymes új krumplit eszik ebédre, ezt én még nem próbáltam ki, de hiszek neki. Miért is ne?

kert_kicsi3

 Mivel rengeteg körömvirág magot fogtam,  úgy egy hete egy egész ágyásnyi  körömvirágot vetettem és már szépen növekszik is.  A gyógyító virágokat még a fagyok  előtt lehet majd szedni, és nyárhangulatú narancssárga körömvirág olajjal  megörvendeztetni mindenkit karácsonyra, akit csak ismerek:) Emellett vetek még  koriandert, én nagyon szeretem a zöld levelének ízét, meg kaprot is és gondolva a télre  különböző zöld fűszeres kockákat gyártok jégkocka tartóban, amit majd csak előveszek,  amikor egy-egy ízbombára lesz szükségem. Tegyünk el bazsalikomot, kakukkfüvet,  szurokfüvet, rozmaringot, lestányt is, a kreatívak ezek különböző kombinációit is  választhatják. Rövid kísérletezés eredményeképpen: az összeaprított zöld leveleket a  jégkocka tartóban hidegen sajtolt oliva olajjal öntöm le, mert így a lefagyasztott levelek  felhasználáskor is frissnek hatnak, bennük lesznek az ízek, de mégis kis kockákká fagy  az egész.

Amit még ki fogok próbálni (a neten olvastam): késői paradicsom palánta nevelés az üvegházamban és ha működik, akkor novemberi paradicsom szüret!!

És semmiképpen se felejtsük el, kert jövőre is lesz, a magok pedig most érnek be folyamatosan, tehát amiből csak lehet gyűjtsünk be készletet! Hűvös száraz helyen szárítsuk meg és jól szellőző dobozkákban raktározzuk el őket a következő szezonig! Ja és mindenképpen  írjuk rá, hogy mi van benne, szép olvasható betűkkel!!!

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!