A címben biokert szerepel ugyan, de maga a bio számomra inkább a módszert jelenti. Egy jól működő biokert lényegében egy ökológiai szemléletben létrehozott és működtetett kert, ahol az összetett rendszert az apró elemek és a köztük fennálló finom kis kapcsolati szálak alkotják: a talajlakó láthatatlan és látható élőlényektől, a rovarokon és lárváikon, a pillangókon, a madarakon és az apróbb-nagyobb emlősökön keresztül egészen a növényekig.
Ezt finom és szövevényes rendszert mi is kialakíthatjuk a saját területünkön.
Íme néhány trükk, tipp és jó tanács a Pillangókertből:
- Vessünk a kertünkbe mézontófüvet (Phacelia tanacetifolia)
Akár egy csíkban, akár nagyobb területre is. Csodás növény, vonzza és táplálja a méheket, a lepkéket és a rovarokat. Rövid tenyészideje miatt szinte bármikor vethető, gyorsan kikel és hamar virágba borul. Nyugodtan gyűjthetünk róla magot is, vagy ha hagyjuk beérni, elszórja és újra kikel majd.
Használhatjuk talajjavításra is, ha a zöld növényeket beforgatjuk a talajba.
2. Ültessünk vegyesen virágokat és zöldségeket
Sőt léteznek olyan növények is, amelyek egyszerre díszítenek a virágaikkal és ehetőek is, íme egy ilyen: az ehető krizantém, a rovarok imádják és a levele pedig ehető. Egynyári, fogjunk magot belőle, ha a következő évben is vetni szeretnénk.
3. Mulcsozzuk a talajt
A mulcsozás hasznosságát nehéz röviden felsorolni. Minden, ami kerti hulladéknak tűnik, kitűnő a takarásra. A levágott füvet vagy kihúzott gazt, használhatjuk az ágyások takarására, megőrzi a nedvességet, így óvja a talajt a kiszáradástól, visszaszorítja a gazt vagy például megakadályozza a földi bolhákat a túlzott elszaporodásban (ezek a fajok ugyanis nem szeretik az árnyékolt talajt). Az ágyások közötti utakat mulcsozhatjuk a kertben keletkező hulladék gallyak felaprításával: nem kell többé a sárban taposnunk és könnyebb lesz kihúzni a közötte ritkábban feltörő, megnyúlott gazt. (Használjuk minél vastagabban!)
4. Nyugodtan vessünk be fűmaggal a kerti utat
Ha kellően szélesre tervezzük és bevetjük fűvel, fűnyíróval is “művelni” tudjuk. Szépen mutatnak a kertben a fűvel bevetett “főútvonalak”. Emellett búvóhely lehet ez is a kertben élő rovaroknak is.
5. A vízszintes mellett legyenek függőlegesek is a kertben
Legyen ez egy lazább lombkoronájú gyümölcsfa vagy valamilyen más objektum. A szemnek jól esik a sok vízszintes után valami függőleges, sokat dob a kert látványán és nem utolsó sorban, pihenő és kilátóhely a kertünkben szorgoskodó madaraknak.
6. Végezetül a nagy “bio” klasszikus, a csalánlé
Csalánlevelet áztatással folyamatosan készítsünk, lehetőleg friss, még nem virágzó csalánból. Ellentétben a kémiai anyagokkal, ezt nem lehet túladagolni vagy eltúlozni a koncentrációt. A növények erősítésére, egészségük megőrzésére, folyamatosan használjuk. Kezdjük el palántakorban a csalánleves permetezést, így megelőzhetjük a növényi betegségek jó részét.
További tippek, trükkök élőben a Pillangókertben, a nyitott-és oktatókert programokon.
Érdeklődés és további információk:
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: