Éljeeeen a gyűjtögetés!!!!

Ha visszagondolok a tavalyi nyárra, akkor az kétségtelenül a savanyítás, a befőzés  és a zselésítés éve volt, ez az idei viszont a gyűjtögetésé!

Az egész olyan mint egy rácsodálkozásos folyamat a világra, először arra ébred rá az ember lánya, hogy a kert jótéteményeivel valamit kezdeni kell. Azonnal és akkor, amikor beüt a zöldség vagy gyümölcs dömping. Példának okáért az addig békésen növögető tök és cukkini először még csak teremni kezd, majd hirtelen megvadul és ontja a mindenféle színű és nagyságú jótéteményeket

 (minél tovább várunk vele, annál nagyobbakat). A család  persze kezdetben örül a töltött töknek, a rántott  cukkininek, a nagymamánál és nem a napköziben  szocializáltak még a tök főzeléknek is, de azért az egy  hetes intenzív tök-gasztrokúra után még a legbékésebbek  is morogni kezdenek. Ideje tehát elajándékozni:) reszelni  és fagyasztani a termést. Hű, az uborka is terem,! Néhány  napig versenyben lehet maradni persze az uborkaevéssel,  arcpakolás készítéssel, de aztán nincs mese: savanyítani  kell. És ekkorra már túl vagyunk az eper dzsem  befőzésen, a meggy eltevésen és a levendula zselé és szörp  készítésen, és aztán már nyakunkon is van a paradicsom  és a sárgabarack szezon….

 A tavalyi évhez hasonlóan folyatódott ez az idén is: kezdődött márciusban a spenót termés betakarítással, majd a zöld borsó éréssel…..a családot idézve: “Jééé van borsónk is? tök jó ez a leves:)” három nap múlva: “Már megint borsófőzelék? Nincs is itthon valami rendes kaja?” 

Volt eper és meggy is persze…, de álljunk csak meg itt egy kicsit! Ráadásnak az idén még begyűrűzött az életembe a gyűjtögetés is!!!! Volt persze előzménye ennek is, a tél végi-tavasz eleji medvehagyma szedés és csalán gyűjtögetés (ez utóbbi kizárólag kertészeti felhasználásra:), nem beszélve a bodzavirágról, aminek nagy rajongója vagyok és még mindig nem adtam fel a tökéletes bodza szörp titkának felfedezéséért folytatott küzdelmemet.

De mindezek mellett rájöttem, hogy a fűszer és gyógynövényeket igenis érdemes figyelni és begyűjteni, akkor amikor ezeknek eljön az ideje. 

 Mindjárt a saját kertemben szerencsére  immáron eléggé  terjedelmesnek mondható zsálya, citromfű és menta ültetvény van  kibontakozóban, adott tehát a lehetőség, hogy a friss hajtásokat  begyűjtse az ember. Ráadásul ezeket nem is bonyolult feldolgozni,  hiszen csak száraz, levegős, sötét helyet kell találni és alaposan  meg  kell szárítani őket. A rendszeres nyírás és begyűjtés  eredménye pedig,  hogy a növényeink újra és újra friss hajtásokat  hoznak, így ez a dolog a  legmelegebb időszakokat leszámítva  szinte egész nyáron bonyolítható.  Az eredmény pedig:  fantasztikusan illatozó szárító szoba (nálunk ez a  dolgozó lett:))  a  fantasztikusságáról pedig megoszlanak a vélemények:((( és utána papír zacskókba vagy dobozokba elraktározott komoly mennyiségű gyógytea készlet. 

Ha a kerti lehetőségek kimerülni látszanak, érdemes körülnézni futás és kutyasétáltatás közben a környezetünkben is: elhagyott, üres telkeken, réteken, a környező erdőkben. Ki gondolná, hogy a galagonya gyógynövény és ráadásul mindenütt nő, nem is kell messze menni érte! Tavasszal amikor virágzik, érdemes a virágos hajtásvégekből begyűjteni egy adaggal, persze nem tarvágással lecsupasztva a növényt. Gyuri bácsi, a bükki füvesember szerint pálinkával akár szívbarát tinktúra is készíthető belőle:))

Újabb csodás növény a cickafark, szintén mindenütt felbukkan, igazán nem jelent nehézséget a virágait begyűjteni. A cickafarkat és az orbáncfüvet éppen múlt vasárnap egy közeli mezőn, kora reggel gyűjtöttem, megadva a módját: elegánsan futó ruhában, kosárral és metsző ollóval a kezemben. Látva a rét mellett kora reggel elhaladó autósok arcát, néhányukban valószínűleg felmerült, hogy ha ama bizonyos sötét középkorban lennénk, lehetne mobilon akár  egy jó kis égetést is rendelni a megfelelő, erre szakosodott szervektől:)

Az orbáncfű virág azóta olajban ázik és két hét elteltével “örökfiatalság” arckrémet szándékozok készíteni belőle a magam és legközelebbi barátaim (ajándéklónak…) legnagyobb boldogságára.

Bár lassan levirágzik, de talán el tudunk még kapni egy-egy hársfát, amelyiknek a virágát begyűjthetjük. A hársfavirág dupla, sőt tripla élvezet. Amíg szedjük rádöbbenünk, hogy aromásabb, illatosabb a virága az akácénál (hogy-hogy nem szedtem ezt már eddig is???), cukorszirupban áztatva csodás szörpöt, szárítva pedig gyerekbarát (végre egy jó ízű!) torokgyógyító tehát készíthetünk majd belőle a reménytelen téli napokon.

Szóval a gyűjtögetés a vadászat szelídített változata, izgalmas, érdekes és kézzelfogható az eredménye. Végezetül néhány jó tanács, amit fontos betartani annak érdekében, hogy a gyűjtögető mánia mindenkinek, embernek és növénynek is hasznos szenvedély lehessen:

 

Szóval hajrá, metszőollókat, növényhatározókat  a ridikülbe vagy a kesztyűtartóba és éljen a gyűjtögetés! remek szórakozás lesz, megígérem:)

Gyűjtögetési naptár, júniusban gyűjthető növények:

orbáncfű virág, cickafark virág, szöszös ökörfarkkóró virága, kis-és nagylevelű hárs virága, levendula

Szinte egész nyáron folyamatosan: orvosi zsálya hajtás, citromfű, menta (fodor és bors) hajtása

Címkék: , , , , ,
Tovább a blogra »