Sietek leszögezni, hogy alapvetően semmi bajom sincs a szomszédommal, amolyan derék mindent tudó típus, aki félkönyökkel a drótkerítésre támaszkodva szívesen ad „én a te helyedben…” típusú jó tanácsokat. Amikor mi újdonsült telektulajdonosként megjelentünk a látóterében, én éppen a lakásból kiszabaduló friss kertész korszakomat éltem, teleültetve minden talpalatnyi helyet a legkülönfélébb dísznövényekkel, amik persze utána különös körforgásba kezdtek, többször kicserélődtek és „átültetődtek” míg megtalálták végleges helyüket a kertben. Szerencsére elég hamar jött a következő: az ültessünk inkább őshonos, a mi éghajlatunkhoz jól alkalmazkodó növényeket korszakom, megspórolva a felesleges sanyargatásból származó esztétikai károkat, a téli becipelést és a nyári folyamatos esti öntöző programot. Ezzel együtt viszonylag gyorsan változott a pázsitos udvarról alkotott képem is. Először hősiesen, időt pénzt és energiát nem kímélve befüvesítettük a teljes rendelkezésre álló 1800 m2- építési területet. Majd egy egész hónapig örültünk a gyönyörű zöld pázsit jellegű füvünknek (javamra szóljon, hogy én már akkor is szárazságtűrő sport fűkeveréket vetettem), két nyáron át öntöztük (permetező fejjel, slaggal és csöpögtetéssel), gyeplazítottuk, gereblyéztük, utánvetettük, de egyre inkább látszott, hogy alul fogunk maradni a küzdelemben. Így aztán arculatot váltottunk és hagytuk, hogy az angolszász gyarmatosítónál sokkal életképesebb bennszülöttek fokozatosan átvegyék a hatalmat és csak némi szerény kis fűnyírással próbáltuk továbbra is rábeszélni őket arra, hogy füves gyepként viselkedjenek. De nem bántuk meg, nagyon sok apró szépséggel gazdagodtunk, lett egy csomó kerek repkényünk, pongyola pitypangunk, piros levelű árvacsalánunk, tyúkhúrunk és sok egyéb eredetigazolatlan növénykénk, amik azonban nagy egyetértésben időszakról időszakra változó képet mutató, de összhatásában alacsony vízszámlával működő füves udvart biztosítanak nekünk.
Nos, a mi szomszédunk ezekben az első, mára már történelminek mondható időkben, önkéntes jószándékkal fejtette ki álláspontját a valamire való konyhakert, szőlő- és gyümölcs művelés rejtelmeiről, de miután látta, hogy szaktanácsai ugyan látszólag meghallgatásra, de meg nem fogadásra kerülnek, nem erőltette tovább az egészet.
Tavaly októbertől azonban természetesen szemtanúja lett a legújabb, építsünk saját biozöldségest mániámnak, így kisvártatva újra feltűnt a közös kerítésünkre könyökölve és mint egy igazolva érezve a hat évvel ezelőtt elmondottakat, érdeklődött, hogy csak nem veteményest építek-e? Gondoltam kihasználom az alkalmat és szelíd, indirekt pressziót alkalmazva, elmesélem neki, hogy de igen méghozzá bio módon szeretnék gazdálkodni, hátha ezek után ő is kapva kap az alkalmon, hogy megreformálva az eddigi elképzeléseit csatlakozzon az eddig egyszemélyes bio mozgalmamhoz. Ebben persze nem kevés önös érdek lakozott, mert hosszú szakirodalmak szólnak arról, hogy milyen kilátástalan küzdelem a biokertészkedés 300 m2-en alig 80 centiméteres védő távolságra a szomszédtól, ahonnan ha szerencsém van a széliránnyal a permetszer nem is, de a kártevők boldogan menekülnek át az én kis bioparadicsomomba, amennyiben úgy érzik, hogy méltánytalanság érte őket példának okáért egy kiadós lemosó permetezés képében. Nem tagadom továbbá, hogy a biokertészkedést népszerűsítő kampányom sikerét még arra is alapozni véltem, hogy a hétvégente szomszédban szaladgáló gyerekhad bővüléséből arra következtettem, hogy Feri szomszéd az elmúlt majd egy évtized alatt többszörös nagypapa lett és az én gondolkodásmódomban bio eper, bio répa, bio paradicsom és a kisgyerek közvetlen kapcsolatban állnak egymással.
Nos, az én robikapán és egy jó kiadós permetezés ugyan nem árthat senkinek gondolatkörben szocializálódott szomszédom arcára rögtön kiült, hogy mit is gondol ő a biokertészkedésről, mint amolyan hozzá nem értő háziasszonyok úri huncutságairól a magafajta profi kiskertészekéhez képest és kedvesen sok szerencsét kívánt nekem az én is kísérletemhez.
Hát így állunk a példamutatás és a szomszéd nevelés területén jelenleg. Mindenesetre drukkolok a mogyoró bokraimnak, amiket a telekhatárra ültettem, hogy nőjjenek minél gyorsabban és nagyobbra, hátha mintegy első védvonalként segíteni tudnak nekem legalább a szállongó permetszerek felfogásában.
A biokertem egyelőre köszöni jól van. Próbálok mindent a könyvek, cikkek előadások és valaha anyukámtól ellesettek szerint csinálni, hátha mégis sikerül:).
Kezdjük mindjárt a talajjal, amivel szerintem rendkívül jól bántam, nagy mennyiségű szerves trágyát és amíg volt, komposztot juttattam ki, valamint egy Meliorit nevű anyagot is (bio kertészkedésben engedélyezett), amely a különböző ásványokat hivatott pótolni javítva ezzel a talajszerkezetet is. Folyamatos tanulmányozója vagyok a biokertészeti könyvek jó szomszédok-rossz szomszédok táblázatainak és a magokat eme alapelvek szerint vetettem el. A kikelő növények remélhetőleg segíteni fogják majd egymást és egyesítik erőiket a kártevőkkel folytatott harcban.
Tanultam néhány nagyon hasznos dolgot a kishantosi népfőiskolán is, kifejezetten az itt hallottak alapján készítettem egy olyan ágyást, mint a régi kolostorkertekben, ahol az ágyás peremén illatos fűszernövények pompáznak (zsálya, levendula, cipruska) remélve, hogy az általuk kibocsátott illatanyagok és aromák megzavarják majd a kártevőket és azok nem találják majd meg az ágyás mélyén rejtőző, védtelen növényeket. Erősen hiszek a különböző, növényeket erősítő koktélok hasznosságában, az idén is készíteni fogok nekik csalán teát (esővíz+rengeteg friss csalán néhány napig érlelve), bőségesen megöntözve őket ezzel, amelyet az idén a lébe áztatott fekete nadálytővel is kiegészítek. A csalánnal való barátkozásban odáig jutottam, hogy tavasszal három csalántövet is ültettem a kertembe, remélem annyira jól érzik majd magukat, hogy erőteljes terebélyesedésbe kezdenek. A bio kertészkedésben az egyik legnagyszerűbb felfedezés, hogy szép lassan megváltozik az ember hozzáállása a jó növény- rossz növény kérdéshez és azok a növények, akik eddig indexen voltak, lassanként visszavándorolhatnak a kertünkbe.
Életemben először tartottam lemosó permetezést, igaz, hogy életemben először vannak gyümölcsfáim is!!!! Igen, nem elírás, a lemosó permetezés létező fogalom a biokertekben is, léteznek olyan szerek, amiket a biokertészkedés is engedélyez. Izgatottan várom az eredményt.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: