A cím persze egy kissé túlzó, mert nem jó, de ha már mégis muszáj, akkor én két dolgot is tudok, amiért mégis. Ebből azonban csak az egyik áll kapcsolatban a növényekkel, ezért most csak ezt szeretném megosztani 😉
Több személyes kedvencem is van Fehérváron, az említett helyeken, amiket az évek során fedeztem fel és a reggeli dugó éppen a megfelelő alkalom, hogy rájuk pillantsak, megvannak-e még, mennyit nőttek, fejlődtek az eltelt idő alatt. Nem beszélve arról, hogy mindegyiknél van egy olyan pillanat, amikor a láthatatlan zöld növényből hirtelen feltűnő színes pillangó lesz, vagy mert kivirágzik vagy mert éppen ő a leggyorsabb a tavaszi, ki zöldül ki hamarabb versenyben? és persze általában ez az a pillanat, amikor az ember fel szokta magának fedezni őket.
Vegyünk rögtön egy példát: az egyik legkedvesebb növényemet reggelente, a Várkörúti dugóban ülve szoktam szemügyre venni, amikor lépésről lépésre komótosan araszolgatok a bírósági lámpás kereszteződés felé és kellőképpen barátságos hangulatban révén, kiengedem a megállóból kikanyarodni vágyó, orrát enyhe agresszivitással amúgy is az ő kis sávjából kidugdosó csuklósbuszt. Minden tavasszal ez az a pillanat, amikor a jobboldalon
Számomra mindig lenyűgöző, amikor növények, olyan helyen dacolnak azzal, hogy életterük a könyvekben hosszasan leírt igényeiknek merőben ellentmond, mintha véletlenül pottyantak volna oda, és nőnek meg hatalmasra, mint ez a fa itt. Egyedül álldogál egy lebetonozott, parkolódnak használt udvarban, az ágait, mivel túl terebélyesek, minden évben kíméletlenül visszavágják, talán más évszakban fel sem tűnne senkinek, de májusban a tavaszi fagyok után, gyönyörűséges virágfüzéreket növeszt, hogy felhívja magára a dugóban unatkozó autós figyelmét. Császárfának hívják, vagy latinul az elegáns Paulownia tomentosa névre hallgat egyenesen őfelsége Anna Pavlovna hercegnő, I. Pál orosz cár lánya után. Nem rossz ugye? Egy valódi hercegnő minden reggel a Várkörúton és mindenki találkozhat vele, aki csak szeretne:)
Ha még egy kis időt eltöltünk a Várkörúton, ugye nem biztos, hogy teljesen önkéntesen, de ez most mindegy is, a másik oldalon a Skála irányába is remek dolgokat fedezhetünk fel. Például a Wattay szobros parkban, az előrelátó kertészeknek köszönhetően, akik direkt az autós kertbarátok kedvéért jó közel ültették őket az országúthoz, két remek kis Júdásfát
Gondolom mindenki szerelembe esett már a tulipánfák vagy más nevükön magnóliák tavaszi látványával. Nekem legjobban az egyszerű változat tetszik, ami nem olyan feltűnő mint lilás rokona, a sok kis fehér csillag alakú virágocskáival. A neve is bűbájos: Magnolia stellata, ami Csillagocskát jelent és csodálatos módon ebből is nő egy, közvetlenül a
Édesanyám, aki dísznövény kertészként végzett valaha, amikor apám megkérdezte tőle egy-egy növényről, hogy azt hogy hívják, általában a növények latin nevével válaszolt és utána mondta csak a magyart. Mire apám rendszerint ezt válaszolta: Nem is tudtam, hogy tolmács kell ahhoz, hogy megtudjam egy francos növény nevét!
Kezdetben bevallom, apámmal értettem egyet, mi a fenének kell felvágni azzal, hogy a növény latin nevét mondogatjuk a magyar helyett? Aztán, bár én nagyságrendekkel kevesebb növénynek tudom a teljes latin nevét mint az édesanyám, rájöttem, hogy ez az a titkos nyelv, ami a növények értő rajongóinak igenis sokkal, de sokkal többet elárul mint a magyar. Rögtön megmondja, hogy ki kivel található rokoni viszonyban, melyik népes család tagját tisztelhetjük a növényben, rácsodálkozhatunk, hogy jé ez annak a rokona?! Szóval újabban, hogy növényekről olvasok, szeretem tudni, hogy kinek mi a latin neve, még ha nem is jegyzem meg mindegyiket. Kicsit olyan ez, mint a kisherceg: ha tudom a nevét, ismerem. Figyelek rá, érdekel, hogy mi történik vele.
A következő fát, még akkor fedeztem fel, amikor ideköltöztem és sokat jártam vásárolni a Skála alsó szintjén található Kaiser’s áruházba. (Autóval: bekanyarodik, leparkol, parkoló automatát keres, huszast ad az előtte parkoló csövesnek, hogy a többi aprópénzért megvehesse a parkoló jegyet.) Ha mindezzel megvan az ember, akkor az épületet megkerülve, szintén a beton rengeteg közepén, ízléses négyzet alakú járólapokkal kirakott kis nemistudomhogymineknevezzemben, kis négyzetnyi földbe beszorítva megláthatja az ott álló csodálatos birsalma fát. Ami először is lenyűgözött benne annak idején, hogy vajon ki lehetett, aki mindenféle egzotikus dísznövény helyett, vette a bátorságot és egy birsalmát ültetett a város közepére. Persze lehet, hogy magától telepedett be ide és vészelt át hosszú időszakot, amíg ilyen nagyra megnőtt. Sajnos nem tudom a pontos történetét, de aki látott már birsalmafát tudja, hogy talán első ránézésre nem a legcsábosabb, azonban nagyon is sok apró finom részletet fedezhetünk fel rajta, ha kellőképpen szemügyre vesszük. Szeretem például, hogy foltos a törzse, a levelei kerekek és enyhén szőrőskések, a hátoldalukon, a színükön fényes zöldek, a virágai pedig finom rózsaszínek, mintha pillangók ülnének az ágakon.
Egyébként hasznos növényeket ültetni közparkokba vagy utak mellé, tőlünk nyugatabbra fekvő országokban már régóta trendi dolognak számít és az utóbbi időben, ha nem is hódít, de beszerénykedett a magyar „kertészeti kultúrába” is.
A mi kis városunkban például már láthatunk gyógy-és fűszernövényeket utcai és balkon
Van még ezen felül egy másik titkos kis meglepetés is a belvárosban, de nem a főutcán, viszont annak a közelében annyit elárulok! Fedezze fel mindenki maga, aki gyönyörködni szeretne benne!!
Ja és járjon vagy üldögéljen az autójában nyitott szemmel és csodálkozzon rá egy-egy fára, virágra vagy jól sikerült park részletre mert érdemes:)))